Mennica w Rydze - za panowania Zygmunta III Wazy



Mennica królewska w Rydze rozpoczęła działalność w 1581 roku, za panowania Stefana Batorego. Wybijane wtedy w Rydze monety były podporządkowane stopie i regułom ustanowionym dla mennic koronnych. Ożywioną działalność mennicza Rygi była kontynuowana również za panowania Zygmunta III Wazy. Szczególnie dwa typy monet były wybijane podczas tego panowania w dużych ilościach: trojaki, a zwłaszcza szelągi, emitowane bez przerwy od 1588 roku aż do roku 1621, gdy Ryga dostała się pod panowanie Szwecji.
W czasach gdy Ryga należała do Rzeczpospolitej, mennicą kierowały osoby, które jednocześnie były jej dzierżawcami. W początkowym okresie działania mennicy za Zygmunta III jej dzierżawcą był Heinrich Wulff, który na wybijanych monetach kładł swój znak menniczy – lilijkę. Od 1609 roku aż do 1621 zarządcą mennicy, a także burmistrzem Rygi był Otto von Meppen, które znaczył wybijane monety swym znakiem mincerskim – liszką
Literatura:
 T.Iger-Katalog Trojaków Polskich
E.Mrowiński-Monety Rygi, PTAiN, Komisja Numizmatyczna, Warszawa 1986 r.




Komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem przekonany, że stare monety mają w sobie duszę i moim zdaniem warto jest je kolekcjonować. Ja przed samym zakupem monet lubię przeczytać opinie jak w https://www.skarbnicanarodowa.pl/opinie i wtedy mam absolutną pewność o tym czy faktycznie warto takie monety jest nabyć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty